11. 09. 2013.

zločin i kazna


NOVI ZAKON O ODRŽIVOM GOSPODARENJU OTPADOM

U Hrvatskoj je 23. srpnja stupio na snagu Zakon o gospodarenju otpadom. Do 2018. sva smetlišta se trebaju zatvoriti. Do 2015. svak grad i općina mora uvesti strogu selekciju otpada, ali će ga morati razvrstavati i sami građani, tvrtke i javne ustanove. 

Zakon je izglasan i vrijeme prolazi, no građani još uvijek ne znaju kakve će kante dobiti, tko će sve to platiti i koliko će ih stajati odvoz smeća. Gradovi od ministra čekaju naputke, ministar poručuje - krenite s poslom.'U Fondu za zaštitu okoliša su osigurana sredstva za financiranje takvih projekata. Za izgradnju kompostana, za izgradnju centara za gospodarenje otpadom, ali i za nabavu opreme, dakle od posuda za sakupljanje pa do kamiona', kaže ministar Zmajlović.



 ZABRANJENO JE:
  • odbacivanje otpada u okoliš.

  • gospodarenje otpadom protivno odredbama ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona.

  • spaljivanje otpada u okolišu, uključujući spaljivanje otpada na moru te spaljivanje biljnog otpada iz poljoprivrede i šumarstva protivno odredbama ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona.

  • potapanje otpada protivno odredbama ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona.
Kazne za prekršaje kreću se od 100.000,00 do 250.000,00 kuna za fizičke osobe (odlaganje otpada u okoliš) i od 300.000,00 do 700.000,00 kuna za pravne i fizičke osobe (ovisno o prekršaju).
 

  • Otpadom se gospodari na način koji omogućava daljnje gospodarenje otpadom u skladu s člankom 7. stavkom 1. i člankom 9. stavkom 1. ovoga Zakona.

  • Otpad čija se vrijedna svojstva mogu iskoristiti mora se odvojeno sakupljati i skladištiti kako bi se omogućilo gospodarenje tim otpadom u skladu s odredbama ovoga Zakona i propisima donesenim na temelju ovoga Zakona.

  • Republika Hrvatska mjerama potiče visoko kvalitetno recikliranje kako bi se postigli nužni standardi kvalitete u pojedinim sektorima recikliranja, te se otpad treba odvojeno sakupljati kad je to prikladno i izvedivo uzevši u obzir tehničke, okolišne i ekonomske uvjete.



2 komentara:

  1. Anonimno16:30

    Kazne za prekršaje kreću se od 100.000,00 do 250.000,00 kuna za fizičke osobe (odlaganje otpada u okoliš) i od 300.000,00 do 700.000,00 kuna za pravne i fizičke osobe (ovisno o prekršaju).
    PA ŠTO SE ČEKA,ZAPOSLITE TISUĆE
    KONTROLORA I ULOVITE TE KRIMINALCE KOJ BACAJU SMEČE PO NAŠOJ LJEPOJ I NAPLATITE TE KAZNE,BIT ĆE ZA BOLNICE,VRTIČE,EDUKACIJE ...

    OdgovoriIzbriši
  2. Da, zakone treba konačno provoditi i u praksi.

    OdgovoriIzbriši