12. 05. 2015.

VRIME JE ZA BRNESTRU



obojano žutim....

BRNISTRA-BRNESTRA-ŽUKA / U doba naših baba,nona i prababa brnestra je imala široku primjenu. Cvjetovi namočeni u maslinovo ulje bili su lijek protiv reume, od stabljike je izrađivana užad, metle, vrše za ribu, lijese za sušenje smokava, sagovi, vreće za punjenje madraca, vezanje vinograda, čak i cipele.... Tvrda se tkanina dobivala 40- dnevnim namakanjem stabljika u moru, valjanjem, predenjem i tkanjem raščupanih vlakana.
Prema usmenoj narodnoj predaji dalmatinske muške populacije, u vrijeme cvata brnistre žene postaju zavodljivije.
Vole je i stočari jer koze i ovce koje pasu brnistru postaju otporne na zmijski otrov.
Brnestra,brnistra ili žuka (Spartium junceum L.) biljka je koja je Splitu navodno dala ime (latinski Spartium-špag, uže, isto je što i grčki Aspalathos). Samonikli grm otporan na posolicu, voli žarko sunce pa na južnim padinama uz more naraste do tri metra visine i cijela brda u proljeće oboji u žuto.
U Istri brnestra ima odavno svoje mjesto u povijesti. Narod Histra  i Liburna koristio je brnestru  u kućanstvima, prehrani i odijevanju ,a važnu ulogu je imala u izradi fleksibilnih I izdržljivih brodova koje su kasnije rimljani nazvali SERILIJE.Građeni su tehnikom šivanja drvenih dijelova užadima od brnestre i lana.
Mi u Medulinu, rođeni s malon maturon,  volimo je satrati u korijenima tako da nan Vižula više nikad ne požuti.


Nema komentara:

Objavi komentar